16052026.jpg
Тържествена заря-проверка в град Батак бе кулминацията на честванията, посветени на 150'-та годишнина от Априлското въстание в историческия град.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов, областният управител Борислав Богословов, кметът на общината Георги Харизанов, народни представители от региона, гости и граждани се поклониха пред мощите на светите Баташки мъченици.
Във военния ритуал, проведен на площад „Освобождение“ в родопския град, участваха почетни роти от състава на Съвместното командване на специалните операции (СКСО).
"Днес тук в Батак не просто свеждаме глава пред паметта на героите, а отдаваме почит пред силата на българския дух. Време е за равносметка. Време е да осъзнаем, че сигурността на родината, започва от родолюбието и самочувствието на всеки български гражданин", обърна се към присъстващите военният министър Димитър Стоянов.
"Ние сме длъжни да помним делото на априлци. Ние сме длъжни да отстояваме свободата, заради която те се жертваха, защото нашето настояще и бъдещето на нашите деца трябва да се гради само от най – достойните и свободните духом. 150 години по - късно баташките великомъченици са вече светци, а Батак е град – светиня, която винаги ще заема своето значимо място", каза в речта си кметът на община Батак Георги Харизанов.
По-рано през деня, със звън на камбани и гръм на черешово топче, започна литийното шествие по случай годишнината. То премина през паметните места от април 1876 година, където бе даден тържествен залп в памет на загиналите. В църквата Църква „Света Неделя“ бе отслужена празнична вечерня.


  


Cheta