Няма регистрирани нови случаи на заболяването Африканска чума по свинете в област Пазарджик, стана ясно по време на днешното заседание на Областната епизоотична комисия.
След регистрираните две положителни проби за АЧС при диви прасета в землището на община Велинград, в ОДБХ Пазарджик няма новопостъпили сигнали. За периода от 19 до 25 август, служителите на РДГ Пазарджик са извършили около 450 проверки в горските територии, при които не са не са констатирали нови огнища на АЧС. Областният управител Стефан Мирев съобщи, че са изготвени списъците за подпомагане на стопаните, извършили доброволно клане на прасетата в стопанствата тип „заден двор“ в област Пазарджик. Закланите прасета са над 3700 в 75 бр. населени места в 2242 лични стопанства тип „заден двор“ на територията на област Пазарджик. Списъците са заверени от кметовете на населените места, официалните ветеринарни лекари, областния управител и са изпратени в МЗХГ. В област Пазарджик извън 20 км санитарни зони, са постъпили списъци от Панагюрище, Поибрене, Оборище и Стрелча. Не са постъпили списъци от Велинград, Белово и с. Славовица, въпреки решението на Областната епизоотична комисия за подпомагане на стопаните и в тези населени места.
След 1 септември 2019 г. ще започне изплащането на еднократната помощ в размер на 300 лв. на стопаните, предприели мерки за почистване и дезинфекция на обектите, след доброволно усвояване на месото от прасетата в личните стопанства. Право на обезщетение имат стопанствата в 20 км санитарни зони около индустриалните ферми и тези, определени с висок епизоотичен риск от Областните епизоотични комисии. За по-голямо улеснение на собствениците на прасета, представители на Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) ще посетят населените места за изплащане на подпомагането, за което кметът предварително ще обяви деня и часа. Средства ще се превеждат и по банков път.