Как средствата от кохезионната политика помагат за развитието на регионите и за подобряване на качеството на живот на гражданите обсъдиха експерти от държавната и местната власт на местната конференция "Европа в България: Общо бъдеще", която се състоя днес в Националния пресклуб на БТА в Пазарджик. Участниците дискутираха проектите, осъществени със средства от предходния програмен период. Проектът "Европа в България: Общо бъдеще" се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия.
Във време на преодоляване на предизвикателствата от една нова реалност, мисленето в следващия програмен период трябва да бъде различно, заяви областният управител на Пазарджик Трендафил Величков, който даде начало на конференцията. Той поздрави БТА като най-добрия транслатор на европейските идеи и медията, на която вярват много хора. Важните хора в този процес са експертите, инвестирайте в хора, които могат да докарат не само Европа в България, а България да заеме достойното си място в Европа, посочи Величков.
Той подчерта, че за съжаление нашата страна е на последно място по икономическо развитие и стандарт на живот, което ни прави все по-зависими от европейските средства. Те са ключови, без тях България няма как да върви напред, посочи Величков. Той обобщи смисъла на кохезионната политика в това всеки български гражданин да живее по същия нормален, спокоен и цивилизован начин, както живеят в другите европейски държави.
За година 64 души са пребивавали в приюта в Пазарджик за пълнолетни лица, останали без дом. Социалната услуга беше разкрита през юни миналата година благодарение на европейски проект, финансиран по ОП "Развитие на човешките ресурси", съобщи Славейко Комсалов, директор на дирекция "Европейски фондове, стратегическо планиране и електронни услуги" в общинската администрация. При изготвянето на проекта е констатирано, че в България съществуват само пет подобни приюта, а най-близкият до Пазарджик е в Пловдив, чийто капацитет е постоянно запълнен. Данните година след откриването на приюта по думите му показват, че такава социална група хора съществува и обществото трябва да се погрижи за тях, посочи Комсалов.
В област Пазарджик през програмния период 2014 – 2020 година са изпълнени 1621 европейски проекти, като безвъзмездната финансова помощ (БФП) по тях е за над 315 милиона лева. Данните съобщи управителят на Областния информационен център (ОИЦ) Радослав Пешалов. Най-много средства са получили бенефициенти от община Пазарджик – близо 130 милиона лева БФП при 717 сключени договора. Пешалов представи резултатите от Националната кампания "Да създаваме заедно България 2020" за област Пазарджик. Според допитването, 51 процента от жителите на региона желаят инфраструктурни подобрения - подмяна на ВиК, улици, паркове и др.
Относно новия програмен период 2021 – 2027 година Пешалов информира, че засега в област Пазарджик има сключени общо 22 договора. От тях 14 са по Програма "Развитие на човешките ресурси" на стойност почти 4,5 млн. лева и по "Храни и основно материално подпомагане" за близо 5 млн. лева.
Близо 70 процента от водопроводите в община Лесичово са подменени, като общината е лидер в област Пазарджик по степен на реконструкция на улична водопроводна мрежа, посочи зам.-кметът Веселина Милкова. По думите ѝ общината е една от водещите за страната относно реализация на проект за рекултивация на общинското сметище. Милкова представи и проекти, с които са извършени ремонти на читалищата в 4 населени места в общината. В 5 от селата е подменено уличното осветление с енергоспестяващо и е монтирано видеонаблюдение.
Община Панагюрище е реализирала европейски проекти на стойност близо 17 млн. лева. Това съобщи Мария Станкова, началник отдел “Обществени поръчки и европейски проекти“ в общинската администрация. Програмният период 2014 – 2020 беше предизвикателен, защото трябваше бързо да се адаптираме към новите условия - COVID-19 и войната, но пък беше успешен, отбеляза тя. Сред мащабните проекти на общината на стойност над 5 млн. лева е този за изграждане на модерна, здравословна и функционална образователна инфраструктура с високо ниво на енергийна ефективност в пет детски градини и благоустроени прилежащи площи на три училищата. Ремонтирани са 12 улица, като са изградени тротоари и поливни системи. Подготвяме се с проекти за новия програмен период, каза още Станкова.
Обликът на населените места и животът на хората в общината се подобряват благодарение на дейностите по изпълнените от нас европейски проекти. За предходния програмен период местната администрация е осъществила 19 проекта с бюджет 9 милиона лева, съобщи Анелия Методиева, директор на Дирекция "Специализирана администрация" в община Брацигово. Методиева обаче уточни, че като община, попадаща в характеристиките на "селска", възможностите да се възползва от кохезионните фондове не са големи.
Според Иван Неделчев, председател на Управителния съвет на Сдружението на частните предприемачи и работодатели, е необходимо уеднаквяване на прилагането на нормативната уредба и постановленията на Министерския съвет от администрацията на различни министерства по отношение администриране на работата за европроекти. По думите му бизнесът се сблъсква с примери за противоречиво тълкуване от страна на различни министерства по отношение на министерски постановления, касаещи изпълнения на проекти. Иван Неделчев представи на форума дейността на сдружението, проблемите и перспективите пред работодателите от област Пазарджик.
Следващите конференции по проекта на БТА са утре в Кърджали и на 22 юни в Хасково.
Текст и снимки: БТА